Surfinia, czyli petunia kaskadowa - Petunia x hybrida - przebojowa zwisająca roślina balkonowa

2024-03-19 19:34

Surfinia (Petunia x hybrida) to grupa odmian petunii ogrodowej charakteryzujących się długimi, silnie rozgałęzionymi, przewisającymi pędami. Przebojem wkroczyła na balkony i tarasy pod koniec ubiegłego wieku i stała się jedną z najpopularniejszych sezonowych roślin balkonowych. Poznaj bliżej surfinię, a zapragniesz ją mieć u siebie.

Spis treści

  1. Czy surfinia jest rośliną wieloletnią?
  2. Surfinia – jak wygląda?
  3. Surfinia - kwiaty
  4. Jakie wymagania ma surfinia?
  5. Surfinia kaskadowa - pielęgnacja
  6. Jak często podlewa się surfinie?
  7. Surfinia – rozmnażanie i nasiona
  8. Surfinia – sadzonki
  9. Surfinie na balkonach i tarasach

Surfinie są przez producentów często dzielone na mniejsze grupy (tzw. linie hodowlane), różniące się m.in. wielkością i barwą kwiatów, grubością pędów, wielkością liści. Są one sprzedawane pod różnymi nazwami handlowymi, np. Cascadia, Conchita, Veranda. Pierwsze surfinie zostały wyhodowane w Japonii, a pod koniec lat 90. XX wieku trafiły do Europy i stały się (także w Polsce) jednymi z najpopularniejszych roślin balkonowych.

Czy surfinia jest rośliną wieloletnią?

Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna, ale można ją przezimować w ciepłym (około 15 st.C), jasnym pomieszczeniu i ponownie, po silnym wiosennym przycięciu i przesadzeniu do nowego podłoża wystawiać na zewnątrz po 15 maja. Jednak z każdym rokiem jej kwitnienie słabnie, a rośliny rosną coraz słabiej i łatwiej są porażane przez choroby.

Surfinia – jak wygląda?

Surfinia kaskadowa nazywana również petunią rośnie dość szybko, jej pędy początkowo poziomo rozkładają się na boki, z czasem silnie zwisają, osiągając długość kilkudziesięciu centymetrów, a u niektórych odmian ponad metr. Pędy surfinii są silnie rozgałęzione, szorstko, lepko owłosione, porośnięte nakrzyżlegle podłużnie lub owalnie jajowatymi liśćmi, też szorstko, lepko owłosionymi.

Wszystkie części rośliny wydzielają charakterystyczny zapach. W połowie maja na szczytach pędów i w kątach liści rozwijają się na krótkich szypułkach liczne, lejkowate, szeroko rozwarte kwiaty o lepko owłosionych, niewielkich, lancetowatych działkach kielicha.

Surfinia - kwiaty

Kwiaty surfinii - zależnie od odmiany - mogą być białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone. Kielich kwiatowy może być jednobarwny, dwubarwny lub wielobarwny, z licznymi przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty najczęściej są pojedyncze, ale są też odmiany o kwiatach pełnych.

Kwiaty niektórych odmian (przede wszystkim w odcieniach fioletu) mogą wydzielać przyjemny zapach. Prawidłowo pielęgnowane surfinie kwitną obficie i nieprzerwanie (bo kwiaty rozwijają się stopniowo całe lato) aż do pierwszych przymrozków, które niszczą rośliny.

Surfinia jest owadopylna. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się owoce – niewielkie torebki z licznymi, drobnymi, kulistymi nasionami. Dojrzałe nasiona są jasnobrązowe i po otwarciu torebki wysypują się, dając niekiedy w ogrodzie samosiewy.

Jakie wymagania ma surfinia?

Surfinia kaskadowa najlepiej rośnie na dobrze spulchnionych, żyznych glebach o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, średniej wilgotności (najlepiej użyć specjalistycznego podłoża dla roślin balkonowych). Doskonale rośnie w pełnym słońcu gdzie zakwita najobficiej (ale pod warunkiem stałej dostępności optymalnej ilości wilgoci w podłożu). W lekkim półcieniu kwitnienie może być nieco mniej obfite.

Najlepiej sadzić ją na wystawie południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Roślina ta doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale należy pamiętać o systematycznym podlewaniu, szczególnie w upalne dni (nawet dwa razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem).

Surfinia
Autor: GettyImages Surfinie to jedne z najpopularniejszlkonowych - w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach jest ich ogromny wybór

Surfinia kaskadowa - pielęgnacja

Surfinii nie należy sadzić na wietrznych balkonach, położonych na wysokich piętrach budynków, gdyż silne wiatry mogą niszczyć kwiaty, a nawet wyłamywać całe pędy roślin. Surfinia wymaga regularnego nawożenia, najlepiej specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych lub długo działającymi nawozami otoczkowanymi, dodawanymi do podłoża podczas sadzenia roślin.

Opadające, przekwitnięte kwiaty surfinii o intensywnych barwach mogą brudzić posadzki balkonów. W sprzedaży są już dostępne odmiany, których kwiaty po przekwitnięciu pozostają na pędach, jednak w tym przypadku należy pamiętać o ich regularnym usuwaniu, gdyż z czasem stają się nieatrakcyjne.

Choroby surfinii mogą pojawić się w okresie wilgotnego lata mogą. Najczęściej są silnie porażane przez choroby grzybowe (szara pleśń). Poza tym regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów sprzyja dłuższemu i obfitszemu kwitnieniu roślin.

Jak często podlewa się surfinie?

Surfinie wymagają przede wszystkim regularnego i częstego podlewania. Rośliny podlewamy co najmniej raz dziennie, a gdy panują upały to nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Surfinia – rozmnażanie i nasiona

Surfinię rozmnaża się generatywnie, przez nasiona wysiewane do większych doniczek lub mis na przełomie lutego i marca, na parapecie okiennym. Nasiona surfinii kiełkują na świetle i nie przykrywamy ich podłożem, a jedynie lekko je w nie wciskamy. Gdy młode rośliny mają min. 2 pary liści właściwych, pikuje się je pojedynczo do doniczek średnicy 10–12 cm. Gdy rośliny nieco podrosną, wierzchołki delikatnie uszczykuje się, by rośliny silnie się rozkrzewiły.

Surfinia – sadzonki

Surfinię można też rozmnażać poprzez półzdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane i ukorzeniane latem, a zimą przechowane w jasnym pomieszczeniu o temperaturze kilkunastu stopni C. Można też zimować całe rośliny, a w styczniu pobrać sadzonki wierzchołkowe, które po ukorzenieniu i rozpoczęciu intensywnego wzrostu systematycznie uszczykuje się w celu silnego rozkrzewienia. Na miejsce stałe rośliny wysadzamy po minięciu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków, po 15 maja.

Surfinie na balkonach i tarasach

Petunia zwisająca to popularna roślina na balkony i tarasy. Doskonale nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników, można ją także uprawiać w większych donicach i misach. Doskonale nadaje się zarówno do nasadzeń jednogatunkowych, jak i w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi. Pamiętać jednak należy, że surfinia rośnie silnie i posadzona zbyt gęsto może z czasem rosnąć słabiej i wcześniej zakończyć okres kwitnienia. Jedna roślina potrzebuje 35–40 cm długości skrzynki balkonowej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 1 m
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwisający
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów wielobarwna

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa